Co to jest NFT? Krypto prostym językiem

Choć jestem wielkim pasjonatem tego rynku, również przechodzę na nim różne etapy. Od zażenowania do fascynacji. Tak właśnie było w przypadku NFT. Na początku, tak jak większość myślałem, że chodzi jedynie o sprzedawanie JPEG’ów w internecie i uważałem to za kompletne idiotyzm… teraz, uważam, że jest jedno z niewielu zastosowań blockchaina, które zostanie z nami na dłużej.

Just sold my first NFT for 100 ETH meme - AhSeeit

Jeśli łapiesz się za głowę, widząc kwoty, za które sprzedają się niektóre NFT, to nie martw się… też uważam, że jest to mocno przewartościowane szaleństwo, ale z drugiej strony — dlaczego by tego nie zrozumieć i trochę zarobić na tej bańce spekulacyjnej? 🙂

Jeśli nie rozumiesz fenomenu tej technologii, to w tym artykule postaram się to wyjaśnić najprościej i najkrócej jak tylko się da. Użyje w tym celu prostej analogii.

Technologia NFT w pigułce

 

NFT — czyli Non Fungible Token. W wolnym tłumaczeniu — żeton niewymienialny.

Zwykle w tym miejscu pojawia się pytanie:
“Ale nie wymienialny, to znaczy jaki? Nie mogę go sprzedać, czy wymienić się na inny obrazek?”

Żeby to wyjaśnić, najpierw wróćmy do tego, czym jest “zwykła” kryptowaluta.
W ostatnim artykule pisałem o tym, czym jest blockchain i kryptowaluty, więc pewnie wiesz, że kryptowaluta jest cyfrowym zapisem w bazie danych.

Załóżmy, że masz 1 BTC (gratuluje :)). Pewnie nie zrobiłoby Ci żadnej różnicy, gdybym zamienił twój portfel z moim, na którym też jest dokładnie 1 BTC, prawda?

Oba Bitcoiny są identyczne. Mają dokładnie taki sam kod jak wszystkie 21 milionów sztuk.

Analogia: Wyobraź sobie, że zamieniamy się monetą jeden złoty. Nadal masz złotówkę, za którą możesz kupić dokładnie tyle samo, co przed wymianą.

A teraz przejdźmy do NFT i jest tu kolejna analogia.
Wyobraź sobie, że tym razem masz banknot 50zł. Gdyby był on zwykłym tokenem, to również powinno być Ci wszystko jedno czy zamienię go na moje 50zł, czy dam Ci pięć banknotów po dziesięć złotych. Sprawa jednak ma się nieco inaczej, ponieważ Twój banknot posiada WYJĄTKOWY NUMER SERYJNY.

50 zł z nr 1 od 2400 zł i czy numery banknotów kolejne, radarowe, rosnące i z cyfrą 666 mają wartość - YouTube

W dużym skrócie, właśnie na tym polega fenomen NFT, że każdy z tokenów ma swój unikalny numer seryjny, którego w żaden sposób nie można podrobić ani skopiować. Owszem, możesz skopiować zdjęcie, które reprezentuje dany token, ale żeby móc korzystać z benefitów bycia właścicielem, musisz posiadać oryginał.

Przykład:

Wyobraź sobie, że wstęp na imprezę Andrzeja Frędzelka jest tylko dla posiadaczy banknotów, których numer seryjny zaczyna się na AF. To Andrzej jest ich emitentem i dokładnie wie ile ich wypuścił, oraz jest pewien że stworzył tylko po jednej sztuce każdego numeru.
Tak właśnie działa NFT.  (tylko dzięki kryptografii nie da się go podrobić tak jak w przypadku zwykłych banknotów)

Co nadaje wartość NFT

 

Jak się pewnie domyślasz po przykładzie z Andrzejem Frędzelkiem, wartość danego NFT nadają jego twórcy. Na początku rzeczywiście chodziło tylko o obrazki i ich wartość historyczną (jak w przypadku sztuki tradycyjnej), jednak w miarę upływu czasu klaruje się konkretna użyteczność NFT.

Z racji, że każdy token jest unikalny i nie do podrobienia, nadaje się on świetnie jako cyfrowy bilet dostępu.
Do czego? Do czego tylko chcesz.

Przykłady

Być może kojarzysz jeden z najpopularniejszych (i najdroższych) projektów NFT — BAYC (Bored Apes Yacht Club).

Everything you need to know about the Bored Apes Yacht Club (BAYC) NFT collection

Założyciele BAYC są znani jako Gargamel, Gordon Goner, Emperor Tomato Ketchup i No Sass. Każda Bored Ape składa się z siedmiu możliwych cech, w tym koloru tła, ubrania, kolczyków, oczu, futra, kapelusza i ust.
Im rzadsza małpa, tym potencjalnie większa wartość kolekcjonerska (tak jak karty futbolistów), ale posiadanie którejkolwiek z nich daje dostęp do Yacht Club, ekskluzywnego klubu towarzyskiego (a w nim setki tysięcy możliwości biznesowych).
Nawet Eminem ma swoją małpę… 🙂

I znowu… możesz sobie ściągnąć zdjęcie małpy na telefon, ale tylko posiadacze oryginalnych sztuk, mogą wejść na jacht oraz mają dostęp do wielu innych użyteczności. Na przykład gwarantowane pierwszeństwo zakupu oryginalnego NFT Adidasa, które z kolei upoważnia do odbioru ciuchów z limitowanej serii tylko dla posiadaczy ich oryginalnego NFT.

Adidas Enters The Metaverse With NFTs That Double As Access Tokens

Jak już chyba widzisz, o wartości jakiegoś NFT zwykle decyduje jego użyteczność i wcale nie chodzi tu tylko o obrazki, ani dowód ich posiadania. Oczywiście w obecnie trwającej bańce spekulacyjnej  najbardziej liczy się hype, czyli dobry marketing.

Przyszłość NFT

Wyobraź sobie cały świat gamingu i limitowanych, kolekcjonerskich przedmiotów, takich jak skiny, bronie, nieruchomości itp… ten świat jest przeogromny i chyba nie muszę przypominać, że zmierzamy w kierunku Metaverse?Meta-Memes sind zum Schießen, Mark Zuckerberg hebt ab!

Bilety na wydarzenia, limitowane edycje cyfrowych albumów muzycznych, oraz setki innych zastosowań ograniczonych jedynie wyobraźnią ich twórców.

Podsumowanie

Długoterminowo warto inwestować tylko w takie projekty NFT, które niosą za sobą realną wartość i w jakiś sposób wpłyną na Twoje życie (tj. dostęp do eventów czy społeczności).
Krótkoterminowo, można całkiem nieźle zarobić na projektach które mają dobry marketing i zrobić kilka flipów (kupić w przedsprzedaży i odsprzedać na rynku wtórnym).

To tyle na dziś 🙂

Zdaję sobie sprawę, że nie wyczerpałem tematu, ale chciałem tylko ogólnie go zarysować. Jest jeszcze sporo do omówienia, choćby potencjalne zagrożenia i techniki zarabiania na NFT.

Daj znać w komentarzu czy ten temat Cię interesuje i czy choć odrobinę przybliżyłem zawiłości technologiczne. Jeśli tak, to będę wdzięczny za interakcje i podsyłanie artykułu dalej.

(Pytanko w nawiasie: Czy chcesz, abym podzielił się swoimi inwestycjami a NFT?
Wszystko na liczbach, okraszone wnioskami i poradami dla początkujących?)

Jak zwykle przypominam o zapisaniu się do VIP Listy (na dole strony), dla której wysyłam info o nowych artykułach 🙂
Jeśli chcesz dołączyć do naszej społeczności “Krypto Prostym Językiem” to kliknij tutaj i dołącz do serwera Discord.

Pozdrawiam serdecznie,
Arek Błażyca

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *